UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Pierwsze struktury spółdzielcze w postaci stowarzyszeń spożywców w Zagłębiu Dąbrowskim pojawiły się w roku 1906 - otworzony został pierwszy sklep spożywców pod nazwą „Robotnik" przy ulicy Sieleckiej w Sosnowcu. Początkowo były w nim sprzedawane artykuły spożywcze, później artykuły gospodarstwa domowego oraz materiały tekstylne.

W połowie 1906 roku powołano do życia Spółdzielnię Spożywców „Robotnik" wybrano tymczasowy Zarząd Spółdzielni oraz otwarto kolejny sklep, tym razem przy ulicy Ludwika.

Po paru latach Spółdzielnia nabyła grunty w Porąbce Pekinie, na których wybudowano budynek, a w nim urządzono piekarnię i biura.

W kolejnych latach szybko zwiększała się liczba sklepów i zakładów usługowych Spółdzielni, o charakterze spożywczym - jednakże I Wojna Światowa znacząco zahamowała rozwój Spółdzielczości nie tylko w Zagłębiu, ale i w całej Polsce. Dopiero po połączeniu się w 1920 roku oddziałów spółdzielni Sosnowca i Dąbrowy Górniczej w jedną Powszechną Spółdzielnię Spożywców - rozwój zagłębiowskiej spółdzielczości nabrał tempa.

Istniało wtedy już 13 sklepów oraz dwie piekarnie i masarnia przy kopalni „Paryż".

W 1937 roku PSS posiadała już 17 sklepów spożywczych, sklep bławatno-galanteryjny oraz piekarnię ciastkarnię przy ul. Dzikiej.

Niestety, wraz z nadejściem tragicznego roku 1939 i z nim 5-cio letniej okupacji hitlerowskiej, okupant przystąpił do całkowitej likwidacji Spółdzielni, którą jednak pokrzyżowało zakończenie wojny w 1945 roku.

Początkowo reaktywacja działalności handlowej nastąpiła tylko w trzech sklepach, głównie dzięki ludziom od lat związanych ze spółdzielczością - jednakże już w sierpniu było ich 21.

W 1948 roku rozpoczęty został proces unifikacji wszystkich mniejszych sosnowieckich spółdzielni handlowych oraz Powszechnej Spółdzielni Spożywców w jedną Sosnowiecką Spółdzielnię Spożywców.

W październiku 1952 roku Walne Zgromadzenie Przedstawicieli uchwaliło zmianę nazwy na obowiązującą do dziś:

„Powszechną Spółdzielnię Spożywców" w Sosnowcu (w skrócie PSS).

W 1968 roku mocą podjętych uchwał Walnego Zgromadzenia Przedstawicieli - 33 Spółdzielnie Okręgu Śląsko-Dąbrowskiego połączyły się w jedną „SPOŁEM Wojewódzką Spółdzielnię Spożywców w Katowicach" tworząc z dotychczasowych Spółdzielni swoje oddziały.

W latach 1975 - 1976 dokonała się reorganizacja handlu wewnętrznego i Oddział „SPOŁEM" PSS w Sosnowcu wchłonął: (na podstawie Uchwały Rady Ministrów Nr 102 z dnia 8 czerwca 1976 roku) Przedsiębiorstwo Miejski Handel Detaliczny, Przedsiębiorstwo Hurtu Spożywczego oraz Przedsiębiorstwo Przemysłu i Piekarniczego ii Gastronomicznego. Po reorganizacji liczba pracowników Spółdzielni przekroczyła 4,8 tysiąca osób, zaś liczba członków ponad 18 tysięcy.

W dniu 5 stycznia 1983 roku„SPOŁEM" WSS w Katowicach na podstawie Uchwały Nr 1 - uległa likwidacji, a z dotychczasowych oddziałów utworzono 29 odrębnych „SPOŁEM Powszechnych Spółdzielni Spożywców" jako samodzielne jednostki organizacyjne. Majątek trwały został przyznany każdej nowo powstałej spółdzielni według miejsca jego położenia w województwie.

Początki transformacji gospodarczej w kraju spowodowały za sprawą Specustawy z 1990 roku zagrożenie bytu Spółdzielni. Odbierano od „SPOŁEM" Sosnowiec placówki handlowe, które dotychczas były wynajmowane od prywatnych właścicieli, Spółdzielni Mieszkaniowych czy Zasobów Lokalowych Miasta. Wiązało się to z dużymi kosztami gdyż wynajmowane sklepy trzeba było zwrócić wyremontowane, zaś urządzenia obecne na sklepach sprzedać jak najszybciej po kosztach, ze względu na brak możliwości ich magazynowania. Pracownikom ze zwracanych sklepów wypłacano duże odprawy pieniężne, gdyż brakowało miejsc do ich dalszego zatrudnienia. Wszystko powyższe plus niewłaściwe działania ówczesnego Zarządu doprowadziły Spółdzielnię w 1995 roku na skraj bankructwa. Dalsze istnienie Spółdzielni było zagrożone, co wynikało z lustracji przeprowadzonej w 1995 roku przez Krajowy Związek Rewizyjny Spółdzielczości „Społem" w Warszawie, która wykazała zadłużenie przekraczające ponad czterokrotnie majątek Spółdzielni.

W 1996 roku Rada Nadzorcza wybrała nowy Zarząd, który podjął działania, w których przede wszystkim liczył się interes i dobro Spółdzielni.

Na spotkaniach z wierzycielami jak i dostawcami zadbano o przychylność dalszej współpracy, negocjowano nowe warunki umów, a także po długich negocjacjach zostały podpisane porozumienia i ugody w sprawie spłaty zadłużenia, które były przez Spółdzielnię dotrzymywane.

W 1998 roku protokół ponownej lustracji Spółdzielni wykazał znaczną poprawę sytuacji finansowo-gospodarczej firmy oraz docenił ogromną pracę Zarządu i pracowników Spółdzielni włożoną w spłatę zadłużenia, a w szczególności do umorzenia wszelkich odsetek i kosztów egzekucyjnych.

Czytamy w nim między innymi: cyt.

"Za tymi kilkoma liczbami kryje się trudny do ocenienia wysiłek organizacyjny i finansowy oraz determinacja konieczna przy dokonywaniu wyborów w sytuacji słabej kondycji finansowej”.

W latach 1999-2010 przeprowadzono kapitalne remonty i modernizacje placówek handlowych połączonych ze zmianą aranżacji, wymianą urządzeń sklepowych, wprowadzeniem klimatyzacji i dostosowaniem sklepów do obowiązujących w XXI wieku standardów. Systematycznie instalowano na każdym sklepie oraz w siedzibie - informatyczną sieć komputerową, w którą spięto wszystkie urządzenia kasowe zarządzane programem PC-MARKET. Podpisano także umowy z Firmami POLCARD i BILLBIRD - MOJE RACHUNKI wprowadzając na każdym sklepie możliwość zapłaty kartą płatniczą oraz regulowania płatności za wszelkie domowe rachunki.

W kwietniu 2011 roku Spółdzielnia przeprowadziła gruntowny remont swojej największej placówki handlowej przy ul. Hallera 7, zmieniając jego nazwę na NIESPODZIANKA, w której utworzono wyspecjalizowane stoiska mięso-wędliniarskie, rybno-sałatkowe, serowe, owocowo-warzywne. Zlikwidowano także boksy dla dzierżawców, z których powierzchnię wykorzystano do powiększenia sali sprzedażowej.

W październiku tego samego roku, jednym z większych sukcesów naszej Spółdzielni było odebranie od dzierżawcy wielkopowierzchniowego marketu przy ul. Klimontowskiej, który został całkowicie odnowiony i wyposażony w nowe urządzenia i regały. Powstała w ten sposób NIESPODZIANKA 2 stała się naszym drugim pod względem obrotów oraz metrażu, sztandarowym sklepem sosnowieckiej Spółdzielni.

Na dzień dzisiejszy prowadzimy własną działalność handlową w 4 własnych placówkach (dwa wielkopowierzchniowe markety NIESPODZIANKA i dwa średniej wielkości sklepy ogólnospożywcze), w których organizujemy różnego rodzaje degustacje i promocje wydając cyklicznie plakaty „HITY CENOWE".

Mamy podpisane wiele Umów Handlowych zarówno z wiodącymi na naszym rynku hurtowniami spożywczymi (między innymi: Grupa „Eurocash", „SIKO" Mysłowice, Hurtownia Mięsa i Wędlin „GRANDPI" w Siemianowicach Śląskich, „Spółdzielnia Obrotu Towarowego Przemysłu Mleczarskiego"), największymi hurtowniami chemicznymi (Dystrybutor Chemii i Papierosów „FREGA" Kielce, Hurtownia Chemii i Kosmetyków „LAMS" z Tych) jak i z największymi na świecie producentami napojów i żywności ("Pepsi Cola", „Nestle", „Unilever", „Kompania Piwowarska").

Od roku 2005 poprzez umiejętne zarządzanie sytuacja Spółdzielni uległa zdecydowanej poprawie, wynik finansowy firmy notuje wartości dodatnie a wszystkie zobowiązania wobec dostawców są regulowane na bieżąco.

Aktualnie „SPOŁEM" PSS w Sosnowcu posiada 25 własnych obiektów, o łącznej powierzchni sprzedażowej 18 000 m2. Własną działalność prowadzimy w następujących placówkach:

 • Sklep Nr 7 NIESPODZIANKA, ul. Hallera 7
 • Sklep Nr 18 NIESPODZIANKA, 2 ul. Klimontowska 8
 • Sklep Nr 3, ul. Anieli Urbanowicz 6
 • Sklep Nr 22, ul. Saturnowska 32

W naszych sklepach oferujemy klientom między innymi:

 • szeroki wybór artykułów spożywczych (od podstawowych po delikatesowe) zarówno małych regionalnych firm, jak i potentatów światowego rynku spożywczego,
 • świeże mięso, wędliny, ryby i sery na specjalnie przystosowanych i odpowiednio wyposażonych stoiskach,
 • szeroką gamę nabiału i mrożonek przechowywanych w odpowiednich regałach i chłodniach,
 • dostosowany do potrzeb klientów asortyment chemii gospodarczej,
 • wyselekcjonowane artykuły gospodarstwa domowego (szkło, porcelana, garnki, upominki)
 • cykliczne promocje hitów cenowych czyli produktów w niskich, bardzo atrakcyjnych dla klienta cenach detalicznych.

Wszystkie obiekty SPOŁEM PSS w Sosnowcu na stan z 2016 roku: (dzierżawione, bądź będące w użytkowaniu własnym):

 • Sklepy Ogólnospożywcze: 7
 • Sklepy Przemysłowe: 3
 • Obiekty Magazynowe: 2
 • Obiekty Biurowe: 2

 

SPOLEM SOSNOWIEC

spolem sc logo male str glowna

 

„Społem" Powszechna Spółdzielnia Spożywców istnieje od 1906r. Jesteśmy firmą posiadającą długoletnią tradycje oraz doświadczenie w handlu produktami spożywczymi oraz artykułami przemysłowymi.

czytaj więcej

AKTUALNOŚCI

TELEFONY

CENTRALA:

TEL:

FAX:

32 266 13 54

32 266 41 08

SKLEP NR 3: 32 296 34 33
SKLEP NR 7:   32 290 60 25
SKLEP NR 18:   32 267 92 68
SKLEP NR 22:   32 293 79 39

e-mail: handel@spolem.sosnowiec.pl

czytaj więcej

AKTUALNE HITY CENOWE

 pdf gazetka

 

UWAGA! Pliki w formacie .pdf. Kliknij tutaj, aby pobrać program Adobe (r) Acrobat Reader DC

© 2017-2021 SPOŁEM PSS SOSNOWIEC.

Społem PSS Sosnowiec, ul. 3-go Maja 27, NIP: 6440012430,  REGON: 000770620, KRS 0000088322, Sąd Rejonowy Katowice Wschód, VIII Wydział Gospodarczy KRS

powered by Helix III Framework | treść i dokumenty: Społem Sosnowiec, mat. foto: własne, pixabay.com, freepik.com

zalecamy przeglądanie serwisu w rozdzielczości co najmn. 1280 X 1024 pikseli | strona korzysta z cookies - czytaj więcej